Alt Bölümler

Yeni ileti yok Erkek Tipi Dökülme (Androgenetik Aleopesi)

Erkek tipi dökülme kalıcı saç dökülmesi çeşitleri arasında en sık karşılaşılan dökülme çeşididir. Erkek tipi dökülmenin sebebi fazla salgılanan androjen hormonudur. Halk arasında erkeklik hormonu olarak bilinen androjen hormonu, saç köklerine giden kılcal damarların daralmasına sebep olur. Böylelikle beslenemeyen saç kökleri küçülerek zaman içerisinde tüy şeklini alır.

Yeni ileti yok Kadın Tipi Dökülme

Hem kadınlarda hem erkeklerde görülebildiği halde, sıklıkla kadınlarda yaşandığı için bu ismi alan kadın tipi dökülmeler de genetik sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Kalıcı saç dökülmesi çeşitleri arasında olan adın tipi dökülmelerde saç köklerinin bazıları “uyuma fazında” kalarak, gelişmeye ve büyümeye kendini kapatır. Saç yapısı ve özelliklerine göre saçın büyüme döngülerinden biri olan uyuma fazı, saç köklerinin saç kılı uzatmayarak dinlendiği bir dönemdir.

Yeni ileti yok Kalıcı Bölgesel Dökülme

Kalıcı bölgesel dökülmenin temel sebebi yara, yanık gibi izlerin kafa derisinin belirli bölgelerindeki saç köklerine kalıcı bir şekilde zarar vermiş olmasıdır. Böyle durumlarda hasar alan bölgede yeniden saç uzamamakta ve bölgesel saç dökülmesi oluşmaktadır.

Yeni ileti yok Geçici Saç Dökülmesi Çeşitleri

Hormonsal Kaynaklı Dökülmeler, 1)Hastalık ve Tedavi Kaynaklı Dökülmeler, 2)Beslenme Bozuklukları Kaynaklı Dökülmeler, 3)Stres Kaynaklı Dökülmeler,